Porselen Modelleri

Porselen Modelleri

Porselen Modelleri

Kütahya Porselen Yemek Takımları 2020

Porselen Yeni Modelleriyle Sizlere Sunuyoruz.

www.porselendunyasi.com

Porselen; genellikle beyaz, aşırı camlaştırılmış, inceltilince yarı saydamlaşan, çoğunlukla renksiz ve saydam bir sırla kaplı, su sızdırmayan, kuvvetli bazlar ve hidroflorik asit dışındaki maddelerden fazla etkilenmeyen, bir çeşit toprak hamurundan yapılan eşyalar olarak bilinirler. Porselen, 2-3 mm’e kadar yarı saydamdır. Yoğunluğu 2.20’’nin üstünde, suyu emme özelliğiyse 0.5’’in altındadır. Özlü bir madde olan porselen hamurunda, pekiştirici olarak kuvars ya da çakmaktaşı eritici olarak da feldispat, kalsiyum fosfat ya da yapay bir frit kullanılır.
Porselen seramikçilikte, pişirilmesi için gerekli olan ısı derecesine göre iki çeşide ayrılmaktadır. Buna göre pişirilmesi için 1400°C ısı gerektiren porselene sert porselen, pişirilmesi için 1200°C ısı gerektiren porselense yumuşak porselen olarak adlandırılmaktadır.
 
Geriye dönüp, Porselenin Tarihine bakacak olursak,
Porselen İlk kez yeşim taşını taklit etmek isteyen Çinlilerce yapıldı. Uzun süre yapım tekniği Çinlilerce saklı tutulan Avrupa’ya Marko Polo’ca götürüldü. Çin porselenleri, bu dönemde Avrupalı için paha biçilmez bir değere sahip oldu. Avrupa’da porselen yapımına ilişkin ilk denemeler 15.yy başlarına rastlamaktadır. İlk kez 1470’te Venedik’te Camillo da Urbino’ca yumuşak porselen yapımı gerçekleştirildi. Hamurunda, hamura yağlımsı özelliği kazandıran kaolin maddesinin yerine kil kullanılması nedeniyle değeri sert porselene oranla daha düşük olan bu porselen türü 18.yy başına kadar Avrupa’da üretilen tek porselen çeşididir. Sert porselenin Avrupa’daki üretimiyse ilk kez 18.yy başlarında kaolin kullanılarak porselen işleyen litofani tekniği bulundu. Avrupa’da çeşitli ülkelerin bazı kentleri, porselen üretiminin önemli merkezleri durumuna geldi. Bunlardan Fransız atölyesi porselenleriyle Almanya’da yapılan Saksonya Porselenlerinin ünü günümüzde de sürmektedir. 19.yy’’dan başlayarak atölye sınırlarını aşan ve önemli bir sanayi kolu durumuna gelen porselen yapımı, teknolojideki ilerlemelere koşut olarak hem hız hemde kalite açısından önemli bir gelişme gösterdi.
 
PORSELEN TAKIMLARI 2021 MODELLERİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir